Wiecie jak kocham rośliny, co chwilę odnajduję ich zastosowanie. Testuję na sobie olejki, płatki i inne składowe roślin, po to aby później dzielić się z Wami tą wiedzą i stosować ją w praktyce.
Róże, ozdoby naszych ogrodów, pachnące obłędnie, przyciągające owady ale także nas. To co jest zapisane w tytule to prawda, olejki przebadane, potwierdzone badaniami klinicznymi mają wielką moc.
Zapraszam do przeczytania artykułu.
Olejek z róży można stosować w aromaterapii, ale przed użyciem radzę odpowiednio go rozcieńczyć w bezpiecznym oleju nośnym, takim jak olej jojoba lub olej kokosowy.
Działanie róży jest obszerne ma właściwości:
-przeciwzapalne,
-przeciwdepresyjne
-łagodne uspokajające
Badania wykazały, że olejek różany ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, szczególnie przeciwko Candida albicans, Staphylococcus aureus i E. coli.
Absolut z róży damasceńskiej wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjne przeciwko szczepom: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, B. subtilis, Staphylococcus aureus, Chromobacterium violaceum oraz Erwinia carotovora, będące patogenem roślin. C. violaceum okazały się najbardziej wrażliwe ze wszystkich badanych szczepów na obydwa ekstrakty, natomiast E.coli były najbardziej wrażliwe na olejek eteryczny.
Olejek aromatyczny z róży damasceńskiej był również badany pod kątem właściwości bakteriobójczych przeciwko Staphylococcus aureus, E. coli, Proteus aeruginosa, a także grzybobójczym przeciwko Candida albicans, wykazując silne działanie w niskich stężeniach. Działanie bakteriobójcze olejku różanego może wynikać przede wszystkim z obecności cytronelolu, geraniolu i nerolu, których właściwości bakteriobójcze wielokrotnie były potwierdzane. Natomiast wysokie stężenie alkoholu fenyloetylowego w absolucie różanym może wpływać na jego silne właściwości przeciwbakteryjne.
„Awale i wsp. wykazali, że chloroformowy ekstrakt z R. damascena wywiera pozytywny efekt w leczeniu demencji wpływając na wzrost neurytów, jednocześnie wykazano zahamowanie działania amyloidu β.
Wpływ tego składnika na długość dendrytów można porównać z efektem wywieranym przez NGF (nerve growth factor), w związku z tym można przypuścić, że róża damasceńska chroni przed demencją.
Badano również działanie olejku eterycznego z R. damascena w uzupełniającej terapii w nawracających opornych na leki napadach drgawkowych u dzieci. U pacjentów z farmakooporną epilepsją stosujących olejek różany wykazano istotne zmniejszenie częstotliwości napadów drgawkowych.’’
Oto inne korzyści zdrowotne z olejków z róży:
- Ulga od stresu i lęku –badanie przeprowadzone w 2009 r. Przez 40 zdrowych ochotników wykazało, że stosowanie olejku różanego na skórę prowadzi do większej reakcji relaksacyjnej niż oleju stosowanego jako placebo. Osoby otrzymujące olejek różany, miały zarejestrowaną zmnieszającą się liczbę oddechów i obniżenie ciśnienia krwi bardziej niż osoby, które otrzymały placebo.
- Skurcze menstruacyjne –badanie z 2006 r., W którym wzięło udział 67 studentek, wykazało, że stosowanie olejku różanego zmieszanego z innymi olejkami ( lawenda , szałwia muszkatołowa i olejek migdałowy) miejscowo, skutecznie zmniejsza skurcze menstruacyjne.
- Objawy menopauzy –w badaniu z 2008 roku, 52 kobietom w okresie menopauzy wykonywano cotygodniowe masaże przy użyciu olejków eterycznych, takich jak róża, lawenda, jaśmin i geranium oraz różany. Naukowcy odkryli, że kobiety, które były masowane z użyciem olejków, miały bardziej zmniejszone objawy menopauzy niż te, które nie były masowane.
Olej różany jest w pełni bezpieczny, pod warunkiem, że nie masz odczynu skórnego alergicznego.
źródło:
1. Ashrafzadeh F., Rakhshandah H., Mahmoudi E., Rosa Damascena Oil: An Adjunctive Th erapy for Pediatric Refractory Seizer, Iranian Journal of Child Neurology 2007, 1, 13–17.
2.Awale S., Tohda C., Tezuka Y., Miyazaki M., Kadota S., Protective Eff ects of Rosa Damascena and its Active Constituent on Ab(25–35)-Induced Neuritic Atrophy, eCAM 2009, 149, 1–8.
3. Małgorzata Kalemba-Drożdż, Agnieszka Cierniak, Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków
4. Hongratanaworakit T. Relaxing effect of rose oil on humans. Nat Prod Commun. 2009;4(2):291-296.
Komentarze